Mnisi i Hutnicy – opactwo Cystersów w Wąchocku, wielkie piece w Starachowicach i radomscy przemysłowcy

0
Cena
Od120zł
Cena
Od120zł
Imię i nazwisko*
Adres Email*
Numer telefonu*
Twoja data podróży
Twoja wiadomość*
Ilość osób*
*Zgadzam się z Polityką Prywatności
Prosimy o wyrażenie zgody przed wysłaniem formularza.
Save To Wish List

Adding item to wishlist requires an account

1507

Masz pytania?

Zadzwoń lub napisz do mnie.

+48 691 516 727

kontakt@edu-tour.pl

1 dzień
Data: 7 sierpnia 2021
Lublin - przez Puławy i Zwoleń
Wąchock, Starachowice, Radom
Opis Wycieczki

„Mnisi i Hutnicy” to wspólna inicjatywa Opactwa Cystersów w Wąchocku oraz Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach, a jego głównym celem jest popularyzacja wspólnego dziedzictwa kulturalnego oraz wielowiekowej roli wąchockich zakonników w budowę i rozwój metalurgii w dolinie rzeki Kamiennej.

Zobaczmy m.in.  klasztor Cystersów – najstarszy i największy zabytek sztuki romańskiej w Polsce, dwa zakłady wielkopiecowe  z pierwszej połowy oraz końca XIX w oraz pospacerujemy po rynku w Radomiu i wspomnimy króla Kazimierza oraz ważne zakłady produkcyjne, z których słynął Radom.

ZA   WYCIECZKĘ   ZAPŁACISZ    BONEM   TURYSTYCZNYM !

 

Miejsce wyjazdu i przyjazdu

Lublin  – jedziemy przez Puławy i Zwoleń – można wsiadać po trasie

Godzina wyjazdu

7.00 – Plac Zamkowy, Lublin, 7 sierpnia, sobota

Cena : 120 zł - przy minimum 20 osobach płatnych - zawiera:

  • transport autokarem
  • opłaty drogowe i parkingowe
  • ubezpieczenie NNW
  • opiekę pilota biura
  • podatki

Cena nie zawiera - pakietu zwiedzania, płatnego pilotowi w autokarze

  • 35 zł - bilet łączony do Opactwa Cystersów oraz Muzeum w Starachowicach, uslugę lokalnego przewodnika w Radomiu

Wpłaty i ważne informacje

  • Wycieczka płatna do najpoźniej 3 sierpnia 2021
Program

Dzień 1Wąchock, Starachowice i Radom

Wyjazd 7.00 – Plac Zamkowy Lublin, jedziemy przez Puławy i Zwoleń, można wsiadać po trasie, w trakcie przerwa na toaletę i kawę.

ok. 10.00 Przyjazd do Wąchocka. Zobaczymy Klasztor Cystersów, który jest wspaniałym pomnikiem kultury, historii i zabytkiem klasy europejskiej. W trakcie zwiedzania z bratem cystersem zobaczymy Muzeum Pamięci Walki o Niepodległość Narodu, grób Jana Piwnika „Ponurego”, klasztorne krużganki, romański kościół, kapitularz, karcer, fraternię, wirydarz, refektarz oraz klasztorne ogrody.

Na terenie klasztoru znajduje się kawiarenka, jest możliwość zakupu cysterskich specjałów.

Po zwiedzeniu klasztoru udamy się pod pomnik słynnego sołtysa z Wąchocka oraz alejkę wyłożoną płytami z dowcipami o Wąchocku.

Następnie pojedziemy do Starachowic do Muzeum Przyrody i Techniki –
od ok. 12.00 zaczniemy zwiedzanie unikatowych ekspozycji: dwóch zakładów wielkopiecowych – z pierwszej połowy oraz końca XIX w., w tym jedynego w Europie zakładu wielkopiecowego z zachowanym ciągiem technologicznym wytopu żelaza. Niezwykle interesujące są również: jedna z największych maszyn parowych w Europie oraz kolekcja samochodów ciężarowych marki STAR m.in. oryginalny samochód z X rajdu Paryż – Dakar oraz rekonstrukcja Papamobile z pierwszej wizyty Jana Pawła II do Polski. Uzupełnieniem muzeum jest wystawa paleontologiczna, prezentująca niezwykle bogatą kolekcję tropów kręgowców żyjących w rejonie dzisiejszych Gór Świętokrzyskich w trzech okresach geologicznych (perm, trias, jura) wraz z rekonstrukcjami.
 
A na koniec zobaczymy historyczny Radom. Miasto, ktorego symbolami są także wielkie zakłady jak: Łucznik – fabryka broni, czy Radoskór – fabryka obuwia,  ale także Rynek i pozostałości zamku Kazimierza Wielkiego. Powita nas dawne Miasto Kazimierzowskie, w tym legendarny Dom Esterki, do tego  XIX-wieczne kamienice z pięknymi detalami – świadectwo bogactwa dawnych przemysłowców  i  najsłynniejsze produkty radomskiego przemysłu, a na deser kilka wyjątkowych postaci, związanych z Radomiem.
 
Po zwiedzaniu czas wolny  i powrót do domu.
 
ps. Warto mieć ze sobą kanapkę.
 
Zdjęcia