Zadzwoń lub napisz do mnie.
+48 691 516 727
kontakt@edu-tour.pl
Roztocze to piękna przyroda, ale także historia, która pozostawiła po sobie wiele pamiątek: pałaców, dworów, kościołów i kapliczek. Do tego były to tereny Ordynacji Zamoyskich, drugiej co do wielkości i splendoru w dawnej Rzeczypospolitej. Na naszym objeździe poznamy dzieje tych terenów.
Lubelszczyzna
do uzgodnienie
7.00 – Zbiórka i wyjazd uczestników w stronę Roztocza z uzgodnionego miejsca.
Pierwszym punktem naszego programu będzie Szczebrzeszyn. „W Szczebrzeszynie chrząszcz brzmi w trzcinie i Szczebrzeszyn z tego słynie” . Te słowa wiersza Jana Brzechwy stały się powszechnie znanym w Polsce porzekadłem.
Spotkanie z przewodnikiem. W tym wielokulturowym miasteczku poznamy Kościół św. Katarzyny – jeden z piękniejszych przykładów renesansu lubelskiego i słynącego z tego, że kiedyś była to cerkiew. Zobaczymy obraz Matki Bożej Różańcowej. Szczebrzeszyn to także historia Żydów – wejdziemy do byłej Synagogi. Na Rynku zrobimy zdjęcie grupowe z pomnikiem chrząszcza . Podjedziemy pod dawny młyn Zamoyskich, gdzie również znajduje się figura chrząszcza. Młyn w okresie międzywojennym był jednym z większych w Polsce.
Następnie pojedziemy do Zwierzyńca. Poznamy serce Ordynacji Zamoyskiej z Kościółkiem św. Jana Nepomucena, tzw. „Kościółkiem na wodzie”, który jest jednym z najbardziej charakterystycznych zabytków Zwierzyńca i całego Roztocza. Żona III ordynata Jana „Sobiepana” Zamoyskiego (przyszła żona Jana III Sobieskiego – Marysieńka) zarządziła wybudowanie w Zwierzyńcu stawu, z wyspą i altaną (teatrem) na wodzie. Zobaczmy także jak wytwarzano najsłynniejsze piwo na Roztoczu (wejście uwarunkowane od zarządzającego trasą) . Historię browarów Zamoyskich poznamy na turystycznej trasie w zabytkowym budynku Ordynacji.
Przejście piesze do stawów Echo i odpoczynek nad jeziorem, przy odrobinie szczęścia uda nam się zobaczyć konika polskiego.
Przejazd do Krasnobrodu. Wspaniałe powietrze i walory klimatyczne spowodowały, że jest to najbardziej znana miejscowość uzdrowiskowa na Roztoczu.Wejdziemy do Sanktuarium Najświętszej Marii Panny ze słynnym cudownym obrazem. Pojedziemy do Kapliczki na wodzie, aby nabrać cudownej wody.
Około 18.30 wyjazd w drogę powrotną.