Zadzwoń lub napisz do mnie.
+48 691 516 727
kontakt@edu-tour.pl
Armenia – wspaniała kraina, bogata w różnorodne krajobrazy i niepowtarzalne zabytki, pierwszy chrześcijański kraj, dusza wschodu, winnice, fabryka koniaku. Trasa: Erewań – Świątynia Geghard – Ararat – Chor Wirap – Norawank – Goris – Tatew – Selima – Noratus – Jezioro Sewan – Sevanavank – Erewań.
! Należy posiadać ważny paszport
Lotnisko im. Fryderyka Chopina w Warszawie
Spotkanie z pilotem na lotnisku im. Fryderyka Chopina w Warszawie o godz. 19.00 i początek odprawy lotniskowej.
22.15 wylot do Erewania, lądowanie o 3:50 czasu ormiańskiego.
Spotkanie z pilotem na lotnisku im. Fryderyka Chopina w Warszawie o godz. 19.00 i początek odprawy lotniskowej.
22.15 wylot do Erewania, lądowanie o 3:50 czasu ormiańskiego.
Przejazd do hotelu, zakwaterowanie i nocleg.
Śniadanie w hotelu. Wycieczka po mieście- zwiedzanie centrum Erewania, m.in. Plac Republiki, Statua Matki Armenii. Zwiedzimy Cicernakaberd. Wizyta w przechowalni rękopisów – Matenadaran, gdzie jest ok.20000 rękopisów nie tylko w jez. ormiańskim. Wycieczka po ormiańskiej wytworni brandy ARARAT. Degustacja 2 rodzajów tego znakomitego trunku. Przejazd do prowincji Kotayk. Zwiedzanie pogańskiej świątyni Garni poświęconej bogu słońca – Mitrze. Świątynia jest w stylu grecko-romańskim, umiejscowiona na skalistym brzegu nad głębokim kanionem, z którego roztacza się piękny widok. Zwiedzimy również ruiny pałacu królewskiego oraz królewskich łaźni .
Obiad w gospodarstwie domowym z pokazem wypieku lawasha – ormiańskiego chleba, degustacja lokalnej kuchni ormiańskiej.
Przejazd do unikatowej Świątyni Geghard (z Xll\ Xlll wieku) wykutej w skale , którą nazwano Klasztorem „ Świętej Włóczni”. Nazwa pochodzi od legendy, mówiącej, że w tym miejscu przechowywano włócznię, którą przebito bok konającego na krzyżu Jezusa Chrystusa. Wedle trzynastowiecznego manuskryptu do Armenii miał ją przywieźć Apostoł Juda, zwany Tadeuszem. Teraz grot jest wystawiony w muzeum katedry Eczmiadzynie. Klasztor jest wpisany na listę UNESCO i słynie z niesamowitej akustyki. Powrót do hotelu, kolacja we własnym zakresie, nocleg.
Śniadanie . Przejazd do prowincji Ararat, zwiedzanie klasztory Chor Wirap – miejsca , gdzie był wieziony Święty Grzegorz Oświeciciel przez 13 lat, bez jedzenia, w głębokim lochu z powodu propagowania chrześcijaństwa. Jest to jedno z ważniejszych świętych miejsc dla chrześcijan. Tu także będziemy podziwiać przepiękne widoki na dwa śnieżne szczyty biblijnej góry Ararat – Mały i Duzy Ararat (3925m npm i 5165m npm). Wzgórza przylegające do Chor Wirap były miejscem pierwszej stolicy Armenii – starożytnego Artaszatu, założonego 180 lat przed Chrystusem przez króla Artaszesa.
Następnie udamy się przez spektakularny kanion miedzy czerwonymi skalami w kierunku klasztoru Norawank ( Xll wiek) przejeżdżając przez wioskę Areni, która była i jest jednym z centrów produkcji wina w Armenii. Najnowsze odkrycia archeologiczne sprawiły, że to miejsce jest znane na całym świecie. We wrześniu 2010 roku archeolodzy odkryli kilka 6100- letnich winnic (prowincja Wajoc Dzor). W odkopanej winnicy znaleziono prasę do wytłaczania wina, pojemniki do fermentacji i przechowywania wina, kubki do picia, winorośl, skorki i nasiona. Jest to najstarsza do tej pory udokumentowana winnica na świecie. Tu czeka nas degustacja wina, a następnie obiad.
Po drodze do Goris zwiedzimy kompleks megalityczny Karahundz – ormiański Stonehenge położony na wysokości 1770m n.p.m. Przejazd do Goris . Zakwaterowanie i kolacja w hotelu w Goris.
Śniadanie. Przejazd do klasztoru Tatew, dostaniemy się tam najdłuższą na świecie pasażerską kolejką linową na świecie – 5752m. W średniowieczu Tatev był znanym centrum edukacyjnym w Armenii. Obiad w lokalnej restauracji. Przejazd w kierunku jeziora Sevan ,po drodze zatrzymamy sie na przeleczy Selima -2410 m n.p.m., skąd rozpościera się piękny widok na okoliczne góry , zobaczymy carawanaseraj – zajazd dla karawan z 1332 roku. Następie po przyjeździe w okolice jeziora Sevan wizyta w Noratus na zabytkowym cmentarzu chaczkarów – kamiennych krzyży, które są jedną z wizytówek ormianskiej tradycji i kultury. Nocleg w hotelu w Sewan.
Śniadanie. Zwiedzanie Sevanavanku – pięknie położonego na wcinającym się w jezioro półwyspie – zabytkowego klasztoru. Czas wolny na zakupy pamiątek na straganach. Obiad w lokalnej restauracji. Pożegnalne ognisko.
Około północy transfer na lotnisko – wylot do Polski 4.40. Lądowanie w Polsce – 6.30. Zakończenie wycieczki.