Ikonografia bizantyjska i łacińska

0
Cena
Od190zł
Cena
Od190zł
Imię i nazwisko*
Adres Email*
Numer telefonu*
Twoja data podróży
Twoja wiadomość*
Ilość osób*
*Zgadzam się z Polityką Prywatności
Prosimy o wyrażenie zgody przed wysłaniem formularza.
Save To Wish List

Adding item to wishlist requires an account

1818

Masz pytania?

Zadzwoń lub napisz do mnie.

+48 691 516 727

kontakt@edu-tour.pl

2 dni
Data: Na zamówienie (grupa musi liczyć minimum 15 osób, aby szkolenie odbyło się)
Opis Szkolenia

Ikonografia to klucz do prawidłowego odczytywania sztuki religijnej.

Bez znajomości ikonografii, kupując bilet do muzeum, czy kościoła, tracimy więcej niż połowę ceny, a to dlatego, że patrząc na dzieło sztuki, zobaczymy mniej, niż połowę jego treści. Poznać podstawy ikonografii to tak, jak nauczyć się obcego języka, z tą różnicą, że ikonografia to jedyny język uniwersalny. Jeśli połączyć symbolikę wywodzącą się z greckiej mitologii, oraz staro- i nowotestamentowej tradycji chrześcijańskiej, to okaże się, że 99% europejskiej i amerykańskiej sztuki stworzonej do połowy XX wieku posługuje się tym samym językiem… Zapraszamy na szkolenie.

Miejsce spotkania

Stare Miasto (dokladne miejsce szkolenia zostanie podane po potwierdzeniu szkolenia).

Cena zawiera

  • szkolenie prowadzone przez trenerów-specjalisów,
  • bilet wstępu do Kaplicy Trójcy Świętej na Zamku w Lublinie,
  • datek na cerkwiew,
  • materiały szkoleniowe,
  • certefikat uczestnictwa w szkoleniu,
  • spacer po Lublinie z przewodnikiem.

Cena nie zawiera

    Wpłaty i Ważne Informacje

    • Cena: 190 zł/osoba przy minimum 12 osobach
    Program

    Dzień 1Program ramowy

    1. Wprowadzenia do zagadnienia ikonografii, czyli dziedziny w historii sztuki zajmującej się interpretacją elementów symbolicznych, obecnych w dziełach sztuki.

    a. symbol jako umowny znak pozwalający wyrazić rzeczywistość bezpośrednio nieuchwytną lub treść duchową przedstawienia plastycznego
    b. atrybuty świętych Kościoła Katolickiego i Wschodniego
    c. alegoria, czyli przedstawienia pojęć, idei i wydarzeń
    d. krótka historia świata symboli chrześcijańskich, od malowideł katakumbowych począwszy

    2. Analiza wybranych przedstawień malarskich, z uwzględnieniem poszczególnych form symbolicznego wyrazu.

    3. Zajęcia w terenie – praktyka ikonograficzna w wybranych kościołach lubelskich oraz w cerkwi i Kaplicy Trójcy Świętej.

    a. właściwe odczytywanie zgromadzonych w świątyniach dzieł sztuki sakralnej, z wykorzystaniem zdobytej wcześniej wiedzy o znakach symbolicznych
    b. krótkie, samodzielne opisy wybranego przedstawienia plastycznego, posiadającego, tzw. ukryte przesłanie.

    Trenerzy
    Ikonografia łacinska – dr Elżbieta Matyaszewska,

    historyk sztuki, doktor nauk humanistycznych. Wieloletni pracownik naukowy Instytutu Leksykografii KUL, redaktorka działu „sztuka religijna”  w redakcji  Encyklopedii Katolickiej, autorka kilkudziesięciu haseł encyklopedycznych, w tym zakresie tematycznym. Od lat prowadzi działalność naukowo-kulturalną na rzecz miasta Lublin, a także współpracuje z wieloma instytucjami naukowymi i kulturalnymi o zasięgu ogólnopolskim, propagując wiedzę o wybranych zagadnieniach z zakresu historii sztuki, zarówno w formie wykładów jak i tekstów naukowych i popularnonaukowych.

    Ikonografia bizantyjska – dr Maria Magdalena Dylewska

    doktor filozofii ikony, malarka ikon, ukończyła studia z zakresu malowania ikon w ośrodku prawosławnym w Saint-Jean-en-Royans we Francji. Uznana jako ikonopisarka w Kościele prawosławnym.Od 1986 r. prowadzi w Lublinie prywatną Pracownię Malowania Ikon im. św. Jana z Damaszku. Od 1998 współpracownik Międzyzakładowej Komisji Badań nad Antykiem Chrześcijańskim KUL. Liczne podróże i staże doskonalące warsztat pracy: Rosja, Ukraina, Grecja, Bliski Wschód.Najważniejsze wystawy indywidualne: Lublin, Warszawa, Gorzów Wlkp, Wiedeń (Austria), La Cote St.Andre, Rueil Malmaison (Francja), Passau, Monachium, Bad Reichenhall (Niemcy). Autorka ikon do ołtarzy w kościele Świętego Brata Alberta w Puławach i w kościele Trójcy Świętej w Lublinie, w kościele Św. Pawła w Londynie a także ikon dla klasztoru Sióstr Syjońskich (Ecce-Homo) i klasztoru benedyktyńskiego na Górze Syjon w Jerozolimie. Tłumaczka starochrześcijańskich tekstów dotyczących ikon i sporów ikonoklastycznych, w szczególności Jana Damasceńskiego i Epifaniusza z Salaminy.

    Zdjęcia